MAREK ZYGMUNT

MAREK ZYGMUNT
08.04.2010, godz. 18:00

MAREK ZYGMUNT (1975) urodził się, mieszka i pracuje w Gdyni. Jest absolwentem Architektury Politechniki Gdańskiej. Od 1995 nieprzerwanie tworzy performance, wideoperformance, instalacje multimedialne, filmy, fotografie i muzykę eksperymentalną, realizując własne postulaty filozoficzne za pomocą technik multimedialnych. Jego różnorodność form przekazu oscylująca wokół form wizualnych, jak akcentuje, wynika z procesu, w którym kolejne realizacje tworzą ciągłość osobowego rozwoju artysty.
W najważniejszej swojej realizacji zatytułowanej ELEMENT I, II, III pokazywanej min. na głośniej wystawie Novart w Krakowie udowodnił, że poza budowaniem świata zewnętrznego technika jest w stanie pomóc człowiekowi rozwijać również świadomość. W dalszych pracach (PIRAMIDA, MANDALA) będących następstwem ELEMENTU bada, jak jednostka poprzez rozwój świadomości buduje i ulepsza cywilizację.
Uprawia “sztukę laboratoryjną”, która staje się dla niego poligonem doświadczalnym do wypracowywania nowych celów, wartości i znaczeń. Przez działania i realizacje sprawdza, udowadnia i konfrontuje stawiane przez siebie tezy, traktując sztukę jako jedno z narzędzi w procesie przenoszenia cywilizacji do nowo nakreślanych przez rozwój wymiarów. Twierdzi, iż cywilizacja zmierza do modelu społeczeństwa technologicznego opartego na zarządzaniu energią ciała. W tym modelu społeczeństwa (którego być może nie umiemy sobie nawet wyobrazić, przeczuwając jedynie instynktownie jego kształt) to co dziś nazywamy religią, filozofią, nauką i sztuką da nowy kształt dla materialnej obecności człowieka na ziemi, jak i nowo zdobywanych obszarów kosmosu. Natomiast istota procesu transformacji cywilizacyjnej, poza osiągnięciami technologicznymi, leży w doskonaleniu świadomości poszczególnej jednostki tworzącej społeczność.

Równolegle z indywidualnymi projektami od początku współpracuje z innymi artystami.
W latach 2000 -2002 bierze udział w projekcie ?Poza postmodernizm? Galerii ?Spiż 7? Marka Rogulskiego. Występuje w nim jako uczestnik i współorganizator wystaw. W ramach tego projektu powstała praca ELEMENT oraz następne realizacje video MEDYTACJE i SPACER oraz performance TRZYDZIEŚCI.
W latach 1998?2000 jest związany z zespołem Diffusion Ensemble duetu Mazzoll / Knuth. Wraz z nimi w scenicznych DYFUZJACH realizuje dźwiękowe fascynacje, łącząc je z performance. W latach 2002?2007 zaproszony do współpracy przez Dominika Lejmana przy realizacjach video, zajmuje się ich technologicznymi aspektami. Od 2006 roku tworzy projekcje wideo do scenografii teatralnych i operowych pracując z Katarzyną Zawistowską.
W 2003 roku wraz z Krzysztofem Tomaszewskim (znanym jako Zambari) założył zespół Z^2 [Zet Kwadrat], którego kluczowym osiągnięciem jest projekt ?Fabryka Statków?. W kompozycji elektronicznej, poprzez etnografię industrialną stworzyli własną formułę widowiska multimedialnego. W 2008 roku założył Fundację Sztuki Współczesnej Element.
Zawodowo zajmuje się twórczością filmową i telewizyjną pracując jako dziennikarz, reżyser i operator.

Artysta prowadzi dokumentację działań dostępną pod adresem:www.marekzygmunt.art.pl

Comments

comments

editor

Michał Brzeziński - transhumanistic, and biosemiotic artist working with fauna flora and micro world, searching for affective language and life origins in matter, using medical media as EEG, GSR, USG interested in transspecies affective communication and sexual interfaces. Combining software and video biology. Creator of Galeria NT (2010). His wide, theory based, artistic and curatorial activity had animated theoretical discourse touching experimental film and video art as independent a-historical and matter-oriented aesthetic area. Curator working with galleries such as the Museum of Art in Łódź, Center for Contemporary Art Łaźnia in Gdańsk.

You may also like...

%d bloggers like this: