Exogenesis – Descartes

exogenesis - descartes // project of the exhibition curated by michal brzezinski

exogenesis – descartes // project of the exhibition curated by michal brzezinski

Exogenesis – Descartes

termin: 12 listopada 2010, godz.18:00
miejsce: Klub 50×50
pl. Sejmu Śląskiego 2 Katowice
kurator: Michał Brzeziński
koordynator: Monika Lewandowska

 

artyści:

Marek Rogulski
Wspólnota Leeeżeć
Alicja Żebrowska
Roman Bromboszcz
Michał Brzeziński
Yseult Dignan
Thorsten Fleisch

Wystawa ma prezentować w sposób subiektywny, ale i krytyczny pokolenie z którym jestem związany. Pokolenia nie definiuję tutaj ramami czasowymi ale ramami pewnego typu mentalności. W świecie nasyconym mediami, w którym informacja jest tak łatwo dostępna, że wręcz wysiłku wymaga konstruowanie specjalnych filtrów blokujących i porządkujących, w takim świecie w jednej czasoprzestrzeni przenikać się zdaje wiele pokoleń. Nie chcę konstruować tej wystawy poprzez zapraszanie jedynie osób reprezentujących ludzi urodzonych w latach siedemdziesiątych, ale chcę pokazać szerszą perspektywę, zakotwiczenie w tradycji, konotacje mistyczne i wpływ subkultur, a później technologii na naszą tożsamość. Jako dzieci czerpaliśmy z tego co dawali nam starsi o dziesięć lat koledzy, a przyszło nam żyć w świecie który rozumieją koledzy o dziesięć lat młodsi. Jesteśmy tu razem.

 

Głos mojego pokolenia: Nasze życie nawet jeśli nie pochodzi spoza naszej planety, to na pewno nie jest stąd! Więc skąd? Gdzie jesteśmy? Jesteśmy w miejscu które określamy jako antytezę dla własnej tożsamości. W naszym umyśle powstaje określenie przestrzeni jako czegoś odrębnego od naszej istoty. Przestrzeń to coś co nie jest częścią nas. Postarajmy się więc razem dotrzeć do odległych galaktyk, które odczujemy jako podmiotowe i wtedy zastanówmy się nad tym gdzie jesteśmy, skąd pochodzimy i czym są owe przestrzenie. Na pewno nie są one tu. Tutaj pozostanie po nas tylko niedopalony joint, i profil w laptopie, który zawiera całą naszą młodość od muzyki Janes Addiction, przez Janerkę po The Orb; od filmów Stana Brakhage’a, czy Jarmuscha aż do Paper’a Rad’a; od ebooków Witkacego, przez “Visuary Cinema” do “From Illusion To Immersion”. Wystawa ta otworzy stare drzwi i znajdziemy tam w nowej, ale nie obcej nam przestrzeni swój pierwszy dom. Tu jesteśmy tylko widzami, cynikami w galerii świata. Przewijamy i oglądamy na stopklatce maszynerii kosmicznego hologramu odciśnięte w czasoprzestrzeni twarze ze spadającego samolotu. Wnikamy za nimi w dowolne odnogi hipotetycznych czasoprzestrzeni ale nie potrafimy zatrzymać czasu filcującego nasze ciała – obiekty, reagujemy emocjonalnie ale interesuje nas tylko jedno – jak nie dać się uwikłać w gry semantyczne i politykę tej przestrzeni. Nic nie zrobimy, niczego nie zmienimy i na nic nie mamy wpływu. Wolność została nam dana ale o nią nie walczyliśmy. Byliśmy zawsze wolni nawet jeśli musieliśmy za to słono płacić. Świat jest strumieniem przyjemności wyższej istoty, a my jesteśmy nieprzewidzianym elementem w idei demokracji, awatarami, półbogami pośród bezgłośnych i bezwolnych przedmiotów. Nie stąpamy po ziemi, a ziemia nie jest częścią nas, bo zrzucimy kiedyś ten kokon. Złączymy się wtedy bez reszty z Wielkim Umysłem Google, który przeprogramuje od nowa nasze DNA na odstawie historii poczty i odwiedzanych stron www, by dać nam nowe, lepsze wcielenie. Przenikamy więc przestrzeń i czas, przeglądamy się w świecie, zachwycamy, lub czujemy wstręt, ale nie będąc uwikłanymi zawsze możemy nacisnąć czerwony guzik i zakończyć ten trans!

 

 

exogenesis descartes project - michal brzezinski

exogenesis descartes project – michal brzezinski

 

Comments

comments

editor

Michał Brzeziński - transhumanistic, and biosemiotic artist working with fauna flora and micro world, searching for affective language and life origins in matter, using medical media as EEG, GSR, USG interested in transspecies affective communication and sexual interfaces. Combining software and video biology. Creator of Galeria NT (2010). His wide, theory based, artistic and curatorial activity had animated theoretical discourse touching experimental film and video art as independent a-historical and matter-oriented aesthetic area. Curator working with galleries such as the Museum of Art in Łódź, Center for Contemporary Art Łaźnia in Gdańsk.

You may also like...

%d bloggers like this: