Psychozofia

557863_10200605160230474_395942319_n

szkic – 2013

Psychozofia to projekt który stworzyłem ponad dziesięć lat temu szukając nazwy która pozwoli mi odróżnić system który tworzę od antropozofii która zajmowała się czymś zbliżonym, ale jednak innym. To było otwarte pudełko które zapełniałem własnymi koncepcjami i termin ten oczywiście rozumiany był jako system myślowy który daje nam możliwość poznania człowieka przez systemy odniesień kulturowych zmierzające do opisania przestrzeni archetypicznej, wewnętrznej, stojącej pod świadomymi kreacjami. Służyły mi do tego takie narzędzia jak astrologia, Tarot, rozmaite mitologie i systemy ich interpretacji, a także cała światowa litratura, sztuki plastyczne, teatr, film i zwłaszcza muzyka. W sposób oczywisty uległem presji materiału poznawczego, nie byłem w stanie ich scalić. Dziś ta sytuacja poniekąd wraca na innym poziomie. Cieszy mnie to, że od antropozofii zajmującej się człowiekiem odszedłem ku psychozofii czyli praktyce poznawczej zajmującej się duszą, która wbrew temu co sądził Kartezjusz i wielu filozofów po nim, w moim przekonaniu jednak psyche – dusza jest żywiołem który przysługuje nie tylko ludziom, ale zwierzętom, roślinom a nawet przedmiotom. Relacja tej duszy zawierającej w sobie energie i swego rodzaju wolę, czy świadomość do nas jest rozmaita i owa relacja jest generatorem napięć psychicznych pozwalającym nam na poznanie siebie i świata w działaniu, w relacji.

Kryzy$: Michał Brzeziński ? Drzewa

Michał Brzeziński – Drzewa, video 2008

Dziś zajmując się afektem natrafiłem na ślad afektywnego działania nie tylko w przypadku roślin które oddziałują na nas nie tylko w wymiarze kulinarnym, ale tworzą z nami wspólny eter elektromagnetycznych oddziaływań międzykomórkowych interferujący z naszym ciałem tworzący wspólną wolę. Podobnie ze zwierzętami. Głupiec jest kąsany przez psy bo jego wola jest sprzeczna z wolą zwierząt, roślin i jego własnego ciała. Dla tego głupiec umiera.

Psyche jest strukturowana nie tylko symboliką odwołującą się do duchowych pokładów całej rzeczywistości, nie tylko przez wolę innych osób, ale przede wszystkim przez nas. Sami potrafimy ustanowić własny podmiot w przestrzeni wewnętrznej na dowolnej pozycji, ale potrafimy ustawić ów podmiot w umyśle innej osoby na pozycji z którą całe ciało odbędzie walkę. Do tego by kontrolować posadowienie podmiotu na wewnętrznej mapie potrzebna jest rozległa świadomość mapy i postaw jakie podmiot powinien zajmować w określonych jej punktach.

vlcsnap-2011-11-06-19h45m44s245

Architectural Project for Illuminati Temple – video 2011

Rzeczywistość fizyczna posiada właściwości oddziaływania na nasz układ nerwowy za pomocą afektów dostających się w przestrzeń naszego ciała za pomocą fal elektromagnetycznych ale także wraz z zapachami, ale także wraz z pożywieniem. Komunikacja między cząsteczkami zachodzi poprzez wymianę substancji chemicznych. Praca naszego mózgu zależy od wszelkich impulsów atakujących naszą korę mózgową z rozmaitymi informacjami i każda komórka naszego ciała potencjalnie partycypuje w tych demokratycznych mechanizmach stymulowania władzy naszego ciała ku działaniu dla całego społeczeństwa. To idealny model partycypacji we władzy społeczeństwa obywatelskiego. Każda cząsteczka jest odżywiana na mocy umowy z innymi cząsteczkami i posiada miejsce które jest jej wyznaczone przez konstytutywny dokument jakim jest DNA.

Egzoetyka: O potrzebie poszukiwania nieantropocentrycznego źródła moralności.

Psychozoficzna mandala wykonana w roku 1998

tekst z 2002 roku – SZTUKA WIDEO

Michał Brzeziński – Kadr z filmu: NAUKI 2001

Comments

comments

editor

Michał Brzeziński - transhumanistic, and biosemiotic artist working with fauna flora and micro world, searching for affective language and life origins in matter, using medical media as EEG, GSR, USG interested in transspecies affective communication and sexual interfaces. Combining software and video biology. Creator of Galeria NT (2010). His wide, theory based, artistic and curatorial activity had animated theoretical discourse touching experimental film and video art as independent a-historical and matter-oriented aesthetic area. Curator working with galleries such as the Museum of Art in Łódź, Center for Contemporary Art Łaźnia in Gdańsk.

You may also like...

1 Response

  1. Henry Cossyl Henry Cossyl says:

    no… prosze, jak to latwo i dobrze mozna laczyc pozyteczne z “pieknem” w SZTKE … powinno sie “to” nazywac “przetworzone w kalejdoskopie mozgowym” taki nowy ….rozdzial

%d bloggers like this: